U organizaciji Centra STIM u sklopu provedbe STIM-REI projekta, u aktivnosti IG Dizajn i primjena novih nanostrukturnih materijala u neuro-elektroničkim sučeljima za biomedicinsku primjenu prof. Damir Kovačić nam dovodi gosta prof. dr. sc. Birger Kollmeier (Medizinische Physik & Cluster of Excellence Hearing4All, Universität Oldenburg & HörTech gGmbH & Fraunhofer IDMT-HSA, Universität Oldenburg, Njemačka) koji je na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu u Splitu održao predavanje pod nazivom:

The German Excellence strategy at work: How the Cluster of Excellence “Hearing4All“ advances Hearing Research,  patient treatment, and business development in the “Auditory Valley”

Razumijevanje govornog jezika temelj je naše kulture. Čak i početni, blagi gubitak sluha ima posljedice na prepoznavanje govora u buci. S povećanjem gubitka sluha, pojavljuju se efekti izobličenja iznad praga (“Misaudition”) i gube se detalji u slušnom “unutarnjem predstavljanju” vanjske akustičke scene. Kako na učinkovit način procijeniti najvažnije čimbenike poremećaja sluha i koje tehničke mogućnosti imamo da kompenziramo početni, lakši ili umjereni poremećaj sluha?

Razgovor pruža uvid u istraživanje koje je u tijeku i vrhunce Klastera izvrsnosti “Hearing4All” (Oldenburg/Hannover) https://hearing4all.de/en/ Pokrivamo biofizičke temelje procesa oštećenog sluha putem kliničke audiološke dijagnostike i terapije do pomoćnih slušnih sustava za svakodnevni život.

Fokus je stavljen na interakciju između eksperimenata i teorije sluha. Korištenje metoda strojnog učenja i automatskog prepoznavanja govora pomaže nam doći do precizne dijagnoze i točno predvidjeti dobitak u prepoznavanju govora koji se postiže određenim slušnim pomagalom. Budući razvoj stoga cilja na preciznu, individualiziranu opskrbu i rehabilitaciju slušnim uređajima koji se temelje na točnom predviđanju individualne koristi od svakog uređaja.

Zahvaljujemo našem gostu i svim sudionicima kvartalnog okupljanja!